امروز 30 تیر 1403

بنام پروردگار رزاق مهر گستر

ویرایش

امروز 30 تیر 1403

ویرایش
تلفن تماس

09121793451 - 0912-1256598

ایمیل

support@niktazeh.com

آدرس

خیابان جردن تقاتع دستگردی

مروری بر زندگی وارن بافت الگوی برتر سرمایه گذاری

 

وارن بافت واقعاً نیازی به معرفی ندارد. اما برای آشنایی بیشتر باید بگوییم از بافت به عنوان یکی از ثروتمندترین مردان جهان و یکی از تأثیرگذارترین افراد دنیا نام می‌برند، برای اطلاع از جزییات زندگی وی می‌خواهیم در این مطلب در وبلاگ نیکتازه نگاهی به زندگی نامه این فرد موفق بی‌اندازیم . بافت یکی از ثروتمندترین مردان آمریکا با داستان موفقیت بسیار جالبی می‌باشد که تا سال ۱۹۹۵ بافت با ثروت شخصی نزدیک به ۱۲ میلیارد دلار در سهام برکشایر، پس از دوستش، رئیس مایکروسافت، بیل گیتس، دومین فرد ثروتمند آمریکا بود.جالب است بدانیم که اگر کسی در سال ۱۹۵۶ به وارن بافت ۱۰ هزار دلار برای سرمایه گذاری پرداخت می کرد، تا سال ۱۹۹۴ بیش از ۶۰ میلیون دلار ارزش داشت

 

اما وارن بافت واقعا کیست؟

وارن بافت رئیس، مدیر عامل و بزرگترین سهامدار برکشایر هاتاوی، یک هلدینگ چند ملیتی مستقر در اوماها است. او به دلیل صرفه جویی شخصی و پایبندی به اصول اخلاقی در مدیریت موفق کسب و کار مورد احترام همکارانش و جهان است. بافت با نام مستعار اوراکل اوماها، از یک زندگی متواضع و معمولی به دلیل اعتقاد قوی به کار سخت و سرمایه گذاری های هوشمندانه و درست، به یکی از ثروتمندترین مردان روی زمین تبدیل شد. وارن بافت در اوایل زندگی زمانی که خانه به خانه رفت و آب نبات و نوشابه می فروخت، قدرت مالی خود را نشان داد. او از نوجوانی شروع به سرمایه گذاری کرد و در سن ۲۰ سالگی نزدیک به ۱۰ هزار دلار پس انداز کرد. او در تجارت هوش بالایی دارد و کار خود را به عنوان دلال سهام آغاز کرد. وارن بافت اصول سرمایه گذاری خود را توسعه داد که به او کمک کرد تا ثروت زیادی جمع کند. او در اوایل سی سالگی یک میلیونر بود. با افزایش ثروت او، تمایل او برای بازپرداخت به جامعه نیز افزایش یافت: او یک بشردوست بزرگ است و متعهد شده است که بخش قابل توجهی از دارایی خود را به امور خیریه اهدا کند.

 

دوران کودکی چطوری گذشت ؟

وارن ادوارد بافت در ۳۰ آگوست ۱۹۳۰ در اوماها، نبراسکا به دنیا آمد. پدر بافت، هاوارد، هم دلال سهام و هم نماینده کنگره آمریکا بود. مادرش لیلا استال بافت، خانه دار بود. بافت دومین فرزند از سه فرزند بود و دو خواهر داشت. او در کودکی به مسائل مالی و تجاری علاقه نشان می داد و دوستان و آشنایان می گفتند که این جوان یک اعجوبه ریاضی است که می تواند اعداد زیادی را در ذهنش تداعی کند.
او تحصیلات خود را در مدرسه ابتدایی رز هیل آغاز کرد و سپس به مدرسه راهنمایی آلیس دیل رفت. بافت در سال ۱۹۴۷ از دبیرستان وودرو ویلسون فارغ التحصیل شد.
وارن بافت حتی در کودکی و جوانی حس تجارت داشت. و با فروش آدامس و نوشابه درآمد کسب می کردو در نوجوانی در بسیاری از فعالیت‌های پول‌سازی شرکت کرد با این کار پس‌اندازی جمع کرد و سرمایه‌گذاری خود را شروع کرد.

بافت همیشه «می‌خواست خیلی ثروتمند باشد.» او در همان اوایل نگاهی دقیق به بازار سهام انداخت: پدرش، هوارد، دلال سهام بود و وارن، فقط 9 ساله، اغلب از مغازه‌اش بازدید می‌کرد و نتایج سهام را تحلیل ذهنی می‌کرد. او قیمت سهام را روی تابلوی بزرگ دفتر پدرش نوشت و در ۱۳ سالگی مسیرهای کاغذی را باز کرد و برگه های مسابقه اسب دوانی را منتشر کرد.
در سال ۱۹۴۲، پدر بافت به عضویت مجلس نمایندگان ایالات متحده انتخاب شد و خانواده به فردریکزبورگ، ویرجینیا نقل مکان کردند. وارن جوان علایق تجاری خود را با قرار دادن دستگاه های پین بال در آرایشگاه های واشنگتن دی سی گسترش داد. در ۱۶ سالگی در دانشگاه پنسیلوانیا ثبت نام کرد و در آنجا ریاضیات و علوم خواند. او دو سال ماند و برای پایان تحصیلاتش به دانشگاه نبراسکا رفت و در بیست سالگی ۹ هزار و هشت صد دلار از تجارت دوران کودکی‌اش باقی مانده بود. مدرسه بازرگانی هاروارد او را رد کرد، اما دانشکده بازرگانی دانشگاه کلمبیا درخواست او را پذیرفت. وارن بافت به مدرسه بازرگانی کلمبیا رفت و در سال ۱۹۵۱ مدرک کارشناسی ارشد خود را در رشته اقتصاد دریافت کرد. در آنجا او افتخار شرکت در کلاس هایی را داشت که توسط بنجامین گراهام و دیوید داد تدریس می شد.

 

 

زندگی شخصی وارن بافت در بزرگ سالی

وارن بافت در سال ۱۹۵۲ با سوزان تامپسون ازدواج کرد. این زوج سه فرزند داشتند. سوزان در سال ۱۹۷۷ او را ترک کرد تا حرفه خود را دنبال کند و زندگی جداگانه ای را آغاز کند. آنها هرگز طلاق نگرفتند، تا این که سوزان در سال ۲۰۰۴ درگذشت.
در سال ۲۰۰۶ با شریک قدیمی خود آسترید منکس ازدواج کرد. آنها از زمانی که همسر اولش او را ترک کرد، یکدیگر را می شناختند.
وارن بافت در آوریل ۲۰۱۲ به سرطان پروستات مبتلا شد و درمان خود را با موفقیت به پایان رساند.
او معتقد به کمک به جامعه است و متعهد شده است که بخش بزرگی از ثروت خود را به خیریه بدهد و ۸۳ درصد آن را به بنیاد بیل و ملیندا گیتس اهدا کند.

 

 

اولین درس در زندگی تجاری بافت چه بود ؟

بافت در کودکی بعضی وقت ها توی کارگزاری سهام پدرش حضور داشت و روی تخته سیاه اتاق با پدرش درباره قیمت سهام صحبت می کرد. در سن ۱۱ سالگی، اولین سرمایه گذاری خود را انجام داد و ۳ سهم از Cities Service Preferred را به قیمت ۳۸ دلار خرید. سهام به سرعت به ۲۷ دلار سقوط کرد، اما بافت سرسختانه ایستاد تا به ۴۰ دلار رسید. او سهام را با سود ناچیزی فروخت، اما از این تصمیم پشیمان شد، زمانی که سیتسیت سرویس به هر سهم نزدیک به ۲۰۰ دلار رسید. او بعداً این تجربه را اولین درس خود در صبر و شکیبایی هنگام سرمایه گذاری نامید.

 

تاثیر نظریه گراهام در زندگی بافت

کلمبیا نقطه عطف مهمی در زندگی بافت بود زیرا در آنجا بود که بنجامین گراهام، نویسنده کتاب درسی مهم تحلیل امنیت با دیوید داد را ملاقات کرد. بافت در مورد نوشته گراهام به مجله نیویورک تایمز گفت: «من نمی‌خواهم شبیه یک متعصب مذهبی یا چیز دیگری به نظر برسم، اما واقعاً به سمت آن کشیده شدم.
فلسفه گراهام در بسیاری از تصمیمات بافت در بیش از۴۰ سال از اولین ملاقات آنها نفوذ کرده است. اساساً، نظریه به اصطلاح ارزش سرمایه گذاری گراهام، انتخاب کنندگان سهام را تشویق می کند تا سهامی را خریداری کنند که بسیار ارزان تر از ارزش خالص شرکت است. یعنی به دنبال سهامی باشید که زیر «ارزش ذاتی» معامله می‌شوند، معیاری که گراهام با کم کردن بدهی‌های یک شرکت از دارایی‌های آن محاسبه می‌کند. در نهایت گراهام این نظریه را مطرح کرد که وقتی بازار سهام به ارزش منصفانه یک شرکت برسد، قیمت سهام آن افزایش خواهد یافت. تا آن زمان، یک سرمایه گذار باهوش که از اصول گراهام پیروی می کند، سهام را با قیمت های پایین می بندد. این یک نظریه به اندازه کافی ساده است، اما برای تعیین ارزش خالص شرکت ها، “ارزش دفتری” و سایر عوامل به تحقیقات زیادی نیاز دارد. این مطالعه ای است که در آن بافت فردی بسیار مناسب و پیگیر است.

 

 

نگاهی به زندگی حرفه ای وارن بافت

از سال 1951 تا 1954، وارن بافت به عنوان یک فروشنده سرمایه گذاری در شرکت پدرش، بافت فالک، کار می کرد. در سن ۲۰ سالگی، او تا سال ۱۹۵۰ نزدیک به ۱۰هزار دلار پس انداز جمع آوری کرده بود و ثابت می کرد که او یک سرمایه گذار باهوش است.
در سال ۱۹۵۴ با حقوق اولیه صد دلار در ماه به عضویت بنجامین گراهام شراکت منصوب شد. کار با رئیس او دشوار بود زیرا انتظار داشت از قوانین سرمایه گذاری متعارف پیروی کند که ذهن جوان بافت آن را زیر سوال برد.
بنجامین گراهام بازنشسته شد و در سال ۱۹۵۶ به شراکت خود پایان داد. در آن زمان بافت پس انداز شخصی زیادی داشت و Buffett Partnership Ltd. یک مشارکت سرمایه گذاری در اوماها افتتاح کرد.
بافت، بنیانگذار Buffett Partnership Ltd. در سال ۱۹۵۶ در زادگاهش اوماها تاسیس شد. او با استفاده از تکنیک هایی که از گراهام آموخت، شرکت های بی ارزش را با موفقیت شناسایی کرد و به یک میلیونر تبدیل شد. یکی از این شرکت ها که بافت برای آن ارزش قائل بود، یک شرکت پوشاک به نام برکشایر هاتاوی بود. او در اوایل دهه ۱۹۶۰ شروع به جمع آوری سهام کرد و در سال ۱۹۶۵ کنترل شرکت را به دست گرفت.
وارن بافت شرکت های دیگری را تأسیس کرد و تا پایان دهه هفتاد شرکت داشت. او در سال ۱۹۶۲ به لطف سود تمام شرکت هایش میلیونر شد.

او تمام شراکت های خود را در یک شرکت ادغام کرد و در یک شرکت تولید نساجی به نام برکشایر هاتاوی سرمایه گذاری کرد. او خرید سهام برکشایر هاتاوی را در اوایل دهه ۱۹۶۰ آغاز کرد و در نهایت کنترل شرکت را به دست گرفت.
در اواخر دهه ۱۹۶۰، او تجارت را از نساجی به بیمه تغییر داد و در سال ۱۹۸۵ آخرین کارخانه نساجی تحت برکشایر هاتاوی فروخته شد.

برکشایر هاتاوی ۱۲ درصد از سهام سالومون را در سال ۱۹۸۷ را خرید و بزرگترین سهامدار آن شد. بافت مدیر او شد. پس از یک رسوایی در سال ۱۹۹۰، جان گاتفروند، مدیر عامل شرکت برادران سالومون، در سال ۱۹۹۱ شرکت را ترک کرد. بافت تا پایان بحران به عنوان رئیس هیئت مدیره انتخاب شد.
در سال ۱۹۸۸، بافت شروع به خرید سهام کوکاکولا کرد و در نهایت تا ۷ درصد از شرکت را به قیمت یک و دو دهم میلیارد دلار خرید، که تا به امروز یکی از بهترین تصمیمات و سرمایه گذاری های برکشایر است.

 

 

ارزش خالص دارایی وارن بافت چقدر است ؟

بر اساس گزارش فوربس، در سال ۲۰۲۲، ثروت وارن بافت صدو بیست و نه  میلیارد و هفنصد هزار دلار خواهد بود.
در سال ۲۰۰۲، وارن بافت قراردادهایی به ارزش ۱۱ میلیارد دلار برای مبادله دلار آمریکا با سایر ارزها منعقد کرد. تا آوریل ۲۰۰۶، او بیش از ۲ میلیارد دلار درآمد داشت.
در ژوئن ۲۰۰۶، وارن بافت اعلام کرد که به تدریج ۸۵ درصد از دارایی های برکشایر خود را به پنج بنیاد، با بزرگترین سهام در بنیاد بیل و ملیندا گیتس، منتقل خواهد کرد.
در سال ۲۰۰۸، وارن بافت با ثروتی بالغ بر ۶۲ میلیارد دلار به ثروتمندترین فرد جهان تبدیل شد و از بیل گیتس که در ۱۳ سال گذشته در صدر فهرست فوربس بوده است، پیشی گرفت. سال بعد، گیتس دوباره مقام اول را به دست آورد و بافت به مقام دوم رفت.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منوی دسته های خود را در Header builder -> Mobile -> Mobile menu menu -> Show/Hide -> Choose menu تنظیم کنید.
سبد خرید
شروع به تایپ کردن برای دیدن پستهایی که دنبال آن هستید.